מכיוון שבכל מקום שתפתחו היום איזה עמוד אינטרנט או מוסף אוכל ובריאות, יתנו לכם את כל ה-basics, אז אפשר לחתוך לדברים המעניינים.

חנוכה. שמן. טיגון. האפוקליפסה.

86b0cde5b6c36d15314660219008b2b0.gif

אז כמה דברים שאתם יודעים או לא יודעים.

1. לסופגניה יש ערך קלורי, כמו כל דבר אחר, כתלות בגודל שלה. בכל כתבה שמצאתי ברשת, ראיתי שסופגניות הן בין 400-500 קלוריות, אבל כנראה שזה לא ממש מדויק.

2. אמנם מלפני 7 שנים, אבל בחכתי העליתי ניתוח ערכים תזונתיים בבדיקת מעבדה של 5 סופגניות במשקלים שונים של יצרנים שונים. כשלא מדובר בסופגניות מיני, אנחנו מדברים על כ 300-400 ל-100 גרם (!), ועד פי 2, אם הן קצת יותר גדולות ועם כל מיני ציפויים ומילויים מתוחכמים על בסיס דברים יותר מושחתים מסתם סוכר. עם זאת, סופגניה ממוצעת שתמצאו שוקלת בד"כ 55 גרם. במיוחד אם אתם קונים בקונדיטוריות שמנסות למקסם את הרווח על ידי הקטנת המוצר והשארת המחיר.

3. רק בשביל לסבר את האוזן, סופגניה פשוטה עם ריבה (נניח 300 קל') תעלה לכם (הגברים, ששוקלים 80 קילו) 3.75 ק"מ ריצה. ולכן (הנשים, ששוקלות 60 קילו), 5 ק"מ ריצה. אם אתן שוקלות 50, תעלו את זה ל-6 ק"מ. שווה?

4. סופגניה היא בעצם קמח, סוכר, שמרים, ו.. שמן. קצת לפה או קצת לשם מבחינת גיוון, אבל לא בדיוק מכיל אבות מזון חיוניים. הסופגניות האפויות בד"כ לא הרבה יותר טובות, שכן במקום טיגון, הן משופעות בחמאה/מרגרינה בשביל לשמור על המרקם הלא דחוס.

5. זה אגב, בניגוד ללביבות, שיש לא מעט אופציות אפיה ללביבות אפויות.

6. שבירת מיתוס לגבי סופגניות מיני – לא הפתרון הכי אידיאלי. נכון שסופגניות קטנות יותר הן עם פחות קלוריות, אבל דווקא מכיוון ששטח הפנים של הסופגניה הוא זה שסופג את קלוריות הטיגון, אז אפשר לחזור לכיתה ט' ולהיזכר שיחס הנפח לשטח הפנים הוא יחס ישר. או במילים אחרות : סופגניה אחת בקוטר 8 ס"מ מכילה אותו נפח כמו 8 (מיני) סופגניות בקוטר 4 ס"מ. אבל שטח הפנים של הסופגניה הגדולה קטן בחצי משטח הפנים של 8 המיני סופגניות. יותר שטח פנים – יותר שמן.

7. שבירת מיתוס #2 – רוב הקלוריות בסופגניה (רגילה, לא מיני), הן דווקא פחמימתיות, ולא מהשמן. בכולן כ-50% פחמימות, בין 10-20% שומן (כנראה כתלות במילוי), וכ-6% חלבון. ערכים תזונתיים על הפנים, אבל – שוב, דווקא הבפנוכו הוא האשם העיקרי בקלוריות. ועדיין, סופגניות קטנות יותר הן בעלות אחוז שומן גדול יותר, ויחס קלורי גדול יותר ל-100 גרם.

או במילים אחרות, הדבר היחיד שהוא נטול שומן בסופגניה, זה האמצע, וגם זה, רק כשאתם בארה"ב… חג שמח!