הפוסט הזה לא יהיה על עוגות דבש או תפוחים דלות שומן. וגם לא עם הרבה איחולים מתקתקים לשנה הקרובה. את זה תוכלו למצוא בכל בלוג אוכל או בריאות אחר. אבל עדיין יש לו פואנטה.

אין לי שום דבר נגד צמחונים. וגם לא נגד טבעונים. ולא נגד תומכי הפליאו, האטקינס, שומרי משקל, מרזי מורית, מגדפי הגלוטן, חלי ממן, אלו שאוכלים רק כרוב ביום שלישי, אלו שלא אוכלים דברים שעברו טמפ' של 40 מעלות, ואלו שלא אוכלים שום דבר מוצק ביום חמישי. כל אחד והבחירות שלו. גם הייתי אומר שאין לי שום דבר נגד אלו שמאביסים את עצמם ועושים הפוך מכל ה"שומרים", אבל מסתבר שהרבה מאוד מהכסף שאני משלם למדינה נשפך בצורה כזו או אחרת עליהם.

אז אין לי בעיה עם אף אחד מהנ"ל, כי כל אחד יודע מה טוב בשבילו (כל עוד הם לא יודעים מה טוב בשביל אחרים). גם אם מישהו הגיע לאותה החלטה דרך גל של פופוליזם, או תמיכה נטולת כל יסוד מדעי (לא שכולם כאלו) – כל עוד שמישהו מרוצה מהבחירות שלו, ומהתוצאות שלהן, והוא לא רמס אף אחד בדרך, דיינו.

אבל רק לדוגמא, בואו ניקח את הטבעונים (בכל זאת, הכי טרנדי היום, לפחות כך נראה). בעודי עוצר במסעדת BBQ פופולרית בטקסס ומתיישב עם האוכל שלי ליד השולחן, קלטתי שטבעוני במקום הזה יכול לאכול בערך רק מלפפון חמוץ. מעבר לערימות הבשר, את השעועית הם מבשלים עם בייקון בציר עגבניות בשרי, התירס מבושל בשמנת, תפוחי האדמה עם חמאה. הסלטים הקרים – כרוב ותפו"א, שוחים במיונז. כל הקינוחים מבוססי שמנת. אז כן, מזל שיש מלפפון חמוץ. היה להם בעבר סלט שעועית קר טבעוני לחלוטין, אבל הם הוציאו אותו מהתפריט. כנראה שלא מושחת מספיק. או שפשוט, אולי היה לא מספיק, נקודה. הרי, תפו"א אפשר לאפות גם בלי חמאה, ותירס בלי שמנת, ושעועית רק ברוטב עגבניות. אז למה לא? והתשובה היא לא בהכרח "כי זה יותר טעים". אלא פשוט – כי יש. ובעודי נובר בערימת הבשר (הרזה, בשביל הפרוטוקול) מולי, תהיתי אם לפני 70שנה, טקסני מצוי היה נהנה ממנת הבשר הזו באותה קלות.

IMG_20140923_130346

 

חוץ מהבשר באמצע, הכל פה טבעוני

את השיעורים שלי בהיסטוריה לא עשיתי. אבל יש לי תחושה מאוד חזקה שכמות הבשר שצרך המערב לפני 50 שנה נמוכה יותר מאשר היום, וגבוהה יותר מאשר 100 שנה לפני. וזה וודאי נמצא במגמת עלייה תמידית. כן, היום יש יותר – בשר, וחמאה, וחלב, ודגנים, וסוכר, והכל. יש ויש וכל הזמן, ומכל הבא ליד, ורק צריך לקפוץ לסופר הקרוב ולקנות. שפע. כמה שפע.

תראו לי את קהילת הטבעונים לפני 100 שנה. ואולי אנשים היו קצת מוסריים פחות אז, אבל עדיין. תראו לי מי יקום כנגד אכילת בשר, כשרוב האוכלוסייה יכולה להרשות לעצמה בשר פעם בשבוע (וכשהפרות ברפת והתרנגולות בלול, לא עוברות את אותה מסכת ייסורים כמו שהן עוברות היום). תראו לי מי יקום כנגד אכילת גלוטן, כשלחם הוא ברירת המחדל, פשוט כי אין משהו אחר. ותראו לי את זה שיקרא לאכול משהו דל שומן, כשזה הדבר היחיד שזמין ומשביע, וכשסוף סוף יש משהו שנותן לך את כל הקלוריות שאתה צריך בקלות. אם אתם לא רוצים לחזור 100 שנה אחורה, תקפצו לאפריקה, או לאסיה, ותוכלו לקבל תשובה.

ומעבר לכך, יסלחו לי רוב הטבעונים שקוראים את זה, אם בכלל, אבל הרוב (המוחלט) בקבוצה הזו, לא עושה את זה מטעמי מצפון. הרוב המוחלט עושה את זה מטעמי בריאות, והחלק הנשי הדומיננטי בקבוצה הזו התחיל עם זה, כי הן רוצות לרזות. זה עשוי להיות נושא לדיון סוער, אבל זו דעתי.

ושוב, אין לי בעיה עם זה. בעולם המערבי, שהוא מלא בשפע, צריך לדעת לעשות בחירות. לו יכולנו לעשות בחירות טובות יותר עם המזון שאנחנו צורכים, כנראה שהיינו קצת יותר בריאים היום, כולנו. כי גם לפני 50 שנה ו-100 שנה היה סוכר, ובשר שמן, וחמאה, שמן, מלח, שוקולד, ושמנות ושאר דברים משוקצים. היו, אבל לא היו זמינים. אז כשהכל מסביב קרוב כ"כ ונגיש כ"כ, צריך לדעת לעשות את הבחירות, ולאו דווקא להגביל את השפע. במיוחד כאשר לא כולם נהנים מהשפע.

חלקנו יודעים פשוט לאכול… מעט (או מספיק). מהכל.

ואלו שלא, יודעים לאכול מספיק, תחת הגבלות מסוימות.

לו בן אדם היה אוכל כמות סבירה של מזון מן החי כל חייו, הוא לא היה מתעורר יום אחד עם כולסטרול גבוה. וגם אז יש לו בחירה. אותו אדם יכול לקרוא להגדיר את עצמו בתור טבעוני או צמחוני, ולראות איך הכולסטרול שלו צונח תוך זמן מה. הפלא ופלא. מצד שני, הוא גם יכול להתחיל לאכול נורמלי (==מספיק), וגם אז הכולסטרול שלו ישתפר בצורה נאה. אבל כנראה שלו ידע באמת מה 'מספיק' בשבילו (וזה היה דורש ממנו לעשות בחירות בצורה יומיומית), לא היה נאלץ לבצע את הבחירות הדרסטיות בצורה פתאומית.

דוגמא, שנכונה לכלל. בשנת 2014 (ותשע"ה), רובנו (בעולם המערבי) מוקפים בשפע. המון המון שפע. חלק (לא גדול) מתמודדים איתו באופן יומיומי לא רע בכלל. אותם יחידי סגולה הולכים ופוחתים. השאר לא ממש טובים באותה התמודדות, ויגיעו בגלל זה בשלב מסוים לבי"ח עם סוכרת, או כשלי לב, או אירוע מוחי, או אי ספיקה או שאר דברים שחלילה עלינו. לחלק ניכר אחר, עוד לפני מערכת הבריאות, אכפת בכלל מהמשקל והמראה, או מזה שהן לא באותה מידת ג'ינס כמו של מישהי אחרת. ואז – צריך לבחור, וכל אדם יבחר כטוב בעיניו. בחירות דרסטיות, או בחירות מוגבלות, או בחירה שלא לבחור ולהמשיך ליהנות מהשפע עד שמגיע החשבון.

אז טבעונות היא לא קסם, וגם לא הגבלת שומן, או פחמימות, או כל דבר אחר. קסם לא תמצאו בשום מקום. פשוט צריך להחליט עם איזו בחירה אפשר לחיות בשלום.

אז איך כל זה בכל זאת מתקשר לשנה החדשה?

אל תטעו. הדוגמאות ניתנו לאורח חיים תזונתי, אבל – Free Your Mind, ותראו כמה זה תקף במקומות אחרים.

השפע

ועונשו

image image1
06237-100_0580 z_jun-p17-rice1
images shoes
Image: images (1)

image_thumb2

image_thumb3
How_Fame,_Sex,_Money,_And-b4b8caddf86af1649304ced0bd1f0199 download1
edce9-22ba cotton460x276

אז לשנה הזו, אני מאחל לכולנו, שנהיה תמיד מוקפים בשפע, ושנדע לעשות את הבחירות הנכונות בשביל ליהנות ממנו.

דל-שו