אז אחרי תקופה קצרה של הזנחה של הבלוג הזה (והשקעת יתר בבלוג אחר… אבל הכל למטרות טובות), עשיתי שוב סריקה על מה שאנשים מריצים פה בחיפושים… קודם כל – יש כמה דברים הזויים שלא ציפיתי לראות. למשל, יותר מפעם אחת, חיפשו פה את פיטר שיקלושי. 95% מכם בטח לא יודעים מי זה, ומי שכן, בטח לא מבין מה הוא קשור לבלוג הזה (כולל אותי). אבל אם זו הדרך שלכם לבקש עוד מתכונים נוסח הונגריה… נרשם :).

* אפייה עם דבש לייט – שאלה טובה. אישית, אני לא ניסיתי אף פעם לעשות את זה. באופן עקרוני, קשה מאוד להפוך מוצר כמו דבש או קונפיטורה למשהו לייט. למה? כי דבש הוא חומר גלם, והקלוריות.. טבועות בו. אם רוצים להפחית קלוריות ממנו, למעשה צריך למהול אותו עם משהו אחר. כמו… מים עם סיבים תזונתיים (אשר מסמיכים אותם) ושאר חומרים מתחלבים/מסמכים, וכן וממתיקים טבעיים. כנ”ל בקונפיטורה. קונפיטורה אמורה להיות עם תכולה של לפחות 50% פרי (מה שמבדיל אותה מריבה, עם אחוז פרי נמוך יותר), והשאר הוא סוכר. מכיוון שגם הפרי הוא עם לא מעט סוכרים בפני עצמו, אז זה אומר שאו שמחליפים חלק מהסוכר בתערובת שתיארתי, או שמחליפים גם חלק מהפרי, אבל אז זה כבר לא יהיה קונפיטורה (פחות מ-50% פרי…). בשני המקרים, קשה מאוד להחליף באופן אפקטיבי חלק ניכר מהמתיקות (הקלורית) בתערובת החליפית (מזכיר, בשביל שמשהו יהיה לייט – צריך להפחית 1/3 מהקלוריות), וזה בד"כ בא על חשבון המרקם וכמובן גם הטעם. אז אישית, אם רוצים לאפות לייט…. עדיף להשתמש בפחות דבש/קונפיטורה, ולהסב את המתכון כרצונכם סביב זה… גם לא בטוח שהממתיקים החליפיים יחזיקו באפייה.

* עוגת גבינה באינגליש קייק – שאלה באמת טובה, שאף פעם לא חשבתי עליה לעומק. מצד שני, אני לא חזק בלחשוב לעומק, אז זו לא חוכמה… אבל ממה שכן הצלחתי להעמיק בו, לא אמורה להיות שום בעיה בתבנית אינגליש קייק לעוגת גבינה. זה יותר עניין של הגשה, ומכיוון שרוב עוגות הגבינה מוגשות עם קלתית, אז יותר אסתטי ונוח להכין אותן בתבנית קפיצית. לא חסרות עוגות גבינה בתבנית מלבנית, אז אני לא רואה שום בעיה באינגליש קייק, כל עוד ממלאים אותה כמו שצריך. מה זה כמו שצריך? עד 2/3 מהגובה, שכן עוגות גבינה נוטות להתרומם, ואז הן גם עלולות לגלוש (כנגד זה נותנים לפעמים מכת חום בתחילת האפיה), וגם להתקרב יותר מדיי לגוף החימום ולהאפות באופן לא אחיד. בכל מקרה, יותר חשוב – לא להשתמש בסיליקון, שכן פיזור החום בתבניות סיליקון הוא, איך אומרים – ממש חרא :), ובעוגות גבינה זה מאוד קריטי.

* הבדלים בין סוגי אורז – אני יודע, הפגנתי בורות קבל עם ובלוג בפוסט הזה. אבל כיאה לעלם (כבר לא) בר-דעת (כבר לא) ורעב (לפעמים) למידע (כבר לא), כבר הספקתי לחפש ולהחכים. כאן.

טוב, זה מספיק לעת עתה, שכן עכשיו, אני גם צריך לנסות כמה הסבות למתכונים, בשביל לדלל להם את השומן… Go דל-שומן!