(הפוסט הזה מוקדש לעטר :) )

חבר שלי לימד אותי פעם שהחיים הם כמו בננה – אם תאמין שרקבון זה דבש, הם יכולים להיות ממש ממש מתוקים.

לא כן כשמדובר בחלב. או מוצריו. מי שאי פעם היה מחובר לעולם המערבי, כבר ראה איזו גבינה מסריחה ומעובשת אחת או שתיים בחייו. ואפילו משווקות בחסות משרד הבריאות. אז זה לא בכדי. בניגוד להרבה דברים אחרים, חלב "מקולקל" אינו לא בריא. אני לא יודע אם יש לו סגולות על, אבל לא יקרה שום דבר למי שיאכל מוצרי חלב מקולקלים. ולא, אני לא מדבר על מצב שבו כל הזבובים שהגיעו לחלב מתו בעצמם. לא מקולקל ברמה הזו. אבל כל מה שעל הדרך – אפשר לאכול. אמנם צריך לגיטימציה ממש ממש טובה, אבל… בעצם, למה אבל?

יוגורט, לבן, אשל, קוטג', ריוויון, לבנה, ועוד ועוד ועוד – הכל מקולקל. יש סיבה שהיוגורט חמוץ. וגם יש סיבה שיש גושים בקוטג'. וגם יש סיבה ש… טוב, הבנתם את הפואנטה, נכון? :)

והדבר המפתיע באמת, שבלקלקל – כולנו טובים. אז זה די פשוט להכין את כל הדברים המקולקלים האלה בבית. לכל אחד מהמוצרים שציינתי לעיל, יש אופן הכנה שונה. מה שהופך את זה למסובך. אבל גם יש דרך פשוטה להכין יוגורט, למשל. ממה? אמממ… מיוגורט. אז מה הפואנטה? כמויות. נכון, אני לא אלמד אתכם להכין יוגורט מאפס. אבל אם למשל יש לכם גביע יוגורט, תוכלו בקלות להפוך אותו לליטר. אז מה צריך?

ליטר חלב (אחוז השומן לשיקולכם)

3 כפות יוגורט

תהליך ההכנה הוא קצת מסובך, אז אני מבקש לעקוב היטב. לוקחים ליטר חלב, שמים במיכל, מוסיפים למיכל 3 כפות יוגורט. עוטפים, ושמים בצד ל-24-48 שעות במקום חמים אבל לא חם.

וזהו. אני יודע שקצת העמסתי עליכם, אבל ככה זה. אין ארוחות חינם.

איך יודעים כמה שעות במדויק? מנסיון. זה מאוד תלוי בטמפרטורת הסביבה. אז אחרי 24 שעות, מסירים את העטיפה, טועמים, ומחליטים אם זה מספיק מקולקל בשבילכם, או שאתם רוצים שהחיידקים יתרווחו להם קצת בחלב שלכם. כדאי לכם. המחלבות עושות מליונים מלהגיד לכם כמה טובים החיידקים האלה, אז למה להרוס.

בקיצור, אותו טריק גם עם ריוויון, או לבן. לא ניסיתי עדיין להכין ככה גבינות, אבל בבוא העת. אם רוצים, אפשר פשוט לשפוך מיכל שלם של היוגורט, מה שעשוי לקצר את הזמן.

טיפים:

* אם תשתמשו ביוגורט אקטיביה כזה (עם מלא חיידקים), זה יתפוס יותר טוב. (מפתיע)

* אפשר גם להוסיף טעמים. אם למשל רוצים יוגורט וניל, אז מוסיפים תמצית וניל (אמיתית) או מקל וניל.

ועכשיו – אני רוצה לראות את כל שונאי הגבינות העבשות בפעם הבאה שאוכלים קוטג', ולא חושבים על החיידקים שם :). בתאבון!