כן כן, שבתי מן הגולה. שבועיים ביבשת המערבית העשירה בשומני טרנס ושיקוצים אחרים, אבל מצד שני, יודעת להציע גם כל דבר באופן דל ונטול קלוריות וטעם. לא שאנשים קונים את זה, אבל ככה נשאר לי יותר :).

בכל מקרה, אין הרבה זמן לפטפוטים, במיוחד כשכותבים פוסטים ב-3 לפנות בוקר (למרות שרק 19:00 במינסוטה עכשיו), אז נקצר בסיפור. כפי שכתבתי כבר לפני, אוכל הודי לא ממש חזק בתפריט שלי. אבל בארה"ב קשה להימנע מאוכל הודי, ונאצלתי יום אחד לוותר על סטייק ולהצטרף לחבר'ה למסעדה הודית. היה חביב, לא הרבה יותר (כצפוי), ולמרות שהמלצר נראה כאילו במקום מטבח יש מכון כושר, הוא אמר בביטחון שבתפריט אין לי כ"כ מה לחפש אוכל דל-שומן. שיהיה. אז באמת כמעט כל מה שהזמנתי נשאר בצד, אבל לפחות מקינוח אחד התרשמתי – ראסמאלאי.

אז מה זה? למרות שבמסעדה רשמו שזה שילוב של קוטג' עם חלב מרוכז, חיפושים קדחתניים בשורשי ההינדו (או בגוגל)  לימדו אותי שראסמאלאי זה למעשה ראסגולה בחלב. ומה זה ראסגולה? המממ… בטוח אפשר למצוא לזה שם יותר יפה, אבל בואו נקרא לילד בשמו – זה לביבות ממוצקי חלב :) (ההודים קוראים לזה פניר, שיהיה…). ועכשיו, אחרי שעוררתי את התיאבון שלכם (או את יצא ההקאה), נסו ותהנו. קצת יותר ממיליארד הודים לא טועים, אבל אני – דווקא יכול להיות :). בכל מקרה, חיפושי הגוגל שלי העלו עוד כמה מתכונים עם פוטנציאל דל"שי, אז… ייתכן שעוד תפגשו איזה מתכון או שניים כאלו בהמשך. (הניסיון הבא שלי יהיה להכין קולפי דל שומן :) )

2 דברים שצריך להכין מראש למתכון הזה – סיר לחץ, ומגבת דקה/בד לגבינה.

ליטר חלב דל"ש [50, 30, 10]

2 כפות מיץ לימון מהולות בעוד כף מים [2.5, 0, 0]

3/4 כוס סוכר + 3/4 כוס תחליף סוכר [150, 0, 0]

4.5 כוסות מים

מרתיחים את החלב על אש בינונית-גבוהה. כשמתחיל לרתוח, מוסיפים לאט לאט את הלימון המהול. לאט לאט, מוצקי החלב ייפרדו מהחלב, ולמעשה הם יצופו מעל המים. כשכל זה מסתיים, מורידים מהאש, מעבירים את כל המוצקים למסננת עטופה במגבת דקה או בד לגבינה ושוטפים במים (להוציא את טעם הלימון). נותנים לזה לשבת קצת בצד ולהגיר נוזלים, ובסוף, כשמתייאשים לחכות – פשוט סוחטים מזה את כל הנוזלים. כשכל זה מסתיים, מוצקי החלב ייהפכו לקלים לעיבוד, ואפשר יהיה ללוש אותם למעין חתיכת בצק אחידה. קורצים ממנה חתיכות קטנות (בערך 12) ומגלגלים לכדורים.

בינתיים, מבשלים את הסוכר והתחליף עם המים (בסיר לחץ!) עד שנוצר סירופ. מוסיפים את הכדורים, סוגרים, ומחכים בערך 7 דקות מזמן הרתיחה של הסיר. צריך לקחת בחשבון שהכדורים מכפילים את הנפח. ו… זהו. פותחים את הסיר (נו, טוב, תחכו כמה דקות אחרי שסוגרים את הסיר אם הבריאות הפיזית חשובה לכם), ומעבירים את הכל לקירור. הרי לכם ראסגולה למהדרין.

לפעמים, לא ממש יוצא טוב כל סיפור הכדורים האלו, והם נהיים קצת פחוסים. אז מה עושים? או! אז מכינים – ראסמאלאי :).

3 כוסות חלב דל"ש [37.5, 22.5, 7.5]

2.5 כפות סוכר [37.5, 0, 0]

1/8 כפית הל

את כל הנ"ל מרתיחים בסיר עד צמצום ל-2/3 מהכמות (20 דקות פלוס מינוס). בינתיים לוקחי את הראסגולה שיצאה לא כמו שצריך, וסוחטים אותה קלות (אבל שומרים על הצורה). כשהחלב מוכן (מצומצם דיו) מוסיפים את הראסגולות, ומבשלים בערך 5 דקות, עד שהוא סופח את החלב. ו.. עכשיו באמת זהו :).

מספרים? קצת קשה האמת, כי לא ממש אוכלים את כל הרוטב שנשאר בראסגולה ובראסמאלאי. כל לביבת פניר כזו (לא ממותקת) היא בערך 35 קלוריות, אבל כל השאר – קשה לדעת בדיוק. מה שבטוח, שאין יותר מ-1.5 גרם שומן בכל לביבה כזו, בין אם היא ראסגולה, או ראסמאלאי :).