הפוסטים פה עלולים להיות לא פשוטים להבנה, עבור מי שעדיין לא הבין את הקונספט של דל-שומן. למשל, כל המתכונים משופעים בסימונים האלו שנראים כמו [X, Y, Z] (כמובן שיש מספרים במקום האותיות). אז למעשה, מה שזה מסמל זה – [פחמימות, חלבונים, שומנים].
הכמויות – בגרמים, באופן יחסי לכמות הכוללת של הרכיב במתכון (ולא לפי כמות יחידה או 100 גרם). כלומר, אם במתכון רשומות 2 עגבניות, אז המספרים בסוגריים יציינו את הערכים התזונתיים של 2 עגבניות. בסופו של המתכון, הכל יסתכם ביחד.
והחישוב? את הקלורי כולם יודעים – כל גרם פחמימה/חלבון הם 4 קלוריות, וכל גרם שומן – 9 קלוריות. (ויש עוד כמה, אבל זה לפוסט אחר)
ואחוזי השומן? פשוט מחברים את המשקל של כל המרכיבים, ורואים כמה מתוך זה – הוא שומן. אם סך המצרכים מגיעים ל-2 קילו, והמתכון מכיר 20 גרם שומן, אז… יש 20/2000, שזה – 1% שומן. כמו שכולם אוהבים… ;)
פשוט, לא? אז זהו, שלא ממש. למשל, חלק משמעותי במצרכים (או המתכון עצמו) מכיל מים או נוזלים אחרים, שבד"כ מתאדים באופן חלקי בתהליך הבישול/אפיה, ולא תמיד פשוט לדעת כמה. הכי מדויק זה באמת למדוד את המסה של המתכון בסוף, אחרת אי אפשר ממש לדעת. אבל… בחיאת, יש גבול לכמה שאני יכול להיות פדנט :).

והכי חשוב. מה נחשב בתור דל-שומן?.. להלן תקציר של הגדרות משרד הבריאות לכל המינוחים, והפרשנות שלי על איך יכולים לעבוד עליכם. אגב, קחו בחשבון שעל כל מוצר אמור להיות סימון תזונתי, אבל משרד הבריאות מרשה חריגה של 20% (!) בערכים האלו, ומעבר לכך – אין ממש אכיפה של הדברים האלו בארץ. כל יצרן שם מה שבא לו, בלי בדיקה. אז – אל תסמכו ממש על ערכים תזונתיים של יצרנים קטנים (מאפיות קטנות למשל).

מושג פירוש הערות
דיאט/דל קלוריות מכיל עד 40 קלוריות ל-100 גרם/מ"ל אם המשקה לא חלבי, אז עד 20 קלוריות
לייט/מופחת/קל המוצר מכיל ב-1/3 פחות קלוריות מהמוצר הרגיל
ללא No Means No!! אבל לכל כלל יש יוצא מן הכלל, פרשנות בהמשך
דל שומן עד 2 גרם ל-100 גרם/מ"ל Yeah Baby!
ללא תוספת סוכר לא הוסיפו למוצר סוכר זה לא אומר שבמוצר אין סוכר! למשל כל הרכיבים הטבעיים שיש בהם כבר סוכר (כגון פירות). אגב, גם דבש לא נחשב סוכר.
ללא סוכר אין סוכר במוצר כנראה שהומתק מלאכותית, אבל קחו בחשבון שזה (ב-90% מהמקרים) מוצר עם כמויות שומן רגילות.
טוב, הדברים הבאים לא ממש מעניינים אותי, כי אני (עדיין) בריא, אבל… שיהיה… (ואגב, בסבירות גבוהה שאם תדבקו באוכל דל שומן, תגלו שגם הכולסטרול שלכם משתפר פלאים)
דל כולסטרול עד 30 מ"ג ל-100 גרם
ללא כולסטרול עד 2.5 מ"ג ל-100 גרם
דל נתרן עד 100 מ"ג ב-100 גרם
ללא נתרן עד 5 מ"ג ב-100 גרם